témák
nem vagy egyedül
A nem folyamatos beszéd korszaka

Logopédus szakemberek szerint 3 éves kor körül jelenhet meg az úgynevezett nem folyamatos beszéd korszaka, ezzel foglalkozunk most.



A nem folyamatos beszéd korszakát nagyon könnyű összetéveszteni a dadogással, ez azonban még nem az igazi dadogás (a tényleges dadogás megjelenésének leggyakoribb időpontja az iskolába lépés). Az igazi dadogáskor ugyanis görcsös megakadásokkal találkozhatunk, a nem folyamatos beszéd korszakában viszont a kisgyermek leginkább szavakat vagy szótagokat ismétel. Ennek ellenére szülőként nagyon könnyen gondolhatjuk úgy, a dadogás jelent meg gyermekünk életében. Természetesen ajánlott felkeresni egy szakembert, aki szükség szerint logopédiai terápiát is javasol, ám a legtöbb esetben, ebben az életkorban még szülői odafigyeléssel is elkerülhető ennek a beszédzavarnak a felerősödése.



Itt is, mint minden beszédzavar fennállásakor általánosságban elmondható, hogy a legfontosabb és legtöbb, amit egy szülő megtehet a javulás érdekében, ha türelmet tanúsít gyermeke felé. Azaz ne sürgessük őt, várjuk ki türelmesen, hogy végig mondja beszédét még akkor is, ha esetleg ez hosszabb ideig tart. Ne szakítsuk félbe és ne mondjuk gyermekünknek, hogy ő bizony most dadog. Mutassunk példát mi neki! Beszéljünk nyugodtan, lassan, adjunk át számára egy olyan beszédmintát, melyet követhet. Jó ötlet például együtt mesekönyvet nézegetni gyermekünkkel, beszélgetni a látottakról, természetesen nyugodt és nem sürgető körülmények között. Remek lehetőség a korábban oly népszerű és szerencsére napjainkban is egyre inkább előtérbe kerülő diafilmek vetítése gyermekünknek, hiszen ez a technika már önmagában is igényel nyugodtságot és kellő időt.



Szerencsére ma már rengeteg énekes, mondókás, verses fejlesztő hatású gyakorlat is elérhető, melyek közben gyermekünk játékosan, észrevétlenül javíthat beszédén. Ilyen gyűjteményt találhatunk például Fehérné Kovács Zsuzsa - Mácsainé Hajós Katalin - Szebényiné Nagy Éva Együtt lenni jó… című könyvében, mely a Logopédia Kiadó gondozásában jelent meg.



Végezetül most is, mint mindig, arra ösztönzünk benneteket, ha bizonytalanok vagytok abban, gyermeketek az életkorának megfelelően fejlődik-e, forduljatok szakemberhez, aki szükség szerint - köszönhetően a korai találkozásnak – terápiával is segíthet a zavar megoldásában.



Képek forrása: pediatrictherapies.com

kisgyermekfejlesztes.hu © 2012 ICT Európa Compass Kft | Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem